Očekávali jsme pokles, ale přišel růst. Proč tomu tak je?

V první vlně pandemie koronaviru jsem byl jedním z mnohých, kteří očekávali jasný pokles cen nemovitostí. Toto očekávání stálo na jasných faktech-zpomalení ekonomiky, výpadek turistů, vyšší nezaměstnanost, dlouhodobý růst cen nemovitostí, po kterém musí přijít pokles, stanovisko ČNB o předražených nemovitostech…

Mýlil jsem se, a přiznávám to. Níže se pokusím sepsat důvody, proč došlo k nbsp;mému omylu a skutečnosti, které málokdo před rokem čekal:

1.) Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Nemovitosti se mohou více obchodovat, dá se s nimi víc spekulovat a ušetřené peníze na daních mohou kupující investovat do nemovitostí. Toto zvýšilo ceny nemovitostí skokově o 2-3%.

2.) Inflace

Bohatí se začali bát inflace a začalo se spekulovat a pochybovat o měně. Každý, kdo měl volné prostředky, začal nakupovat nedostatkové zlato a zároveň nemovitosti, kterých je také na dnešním trhu velký nedostatek. Toto zastavilo možný pokles i v lokalitách, kde jsme to očekávali. Očekávali jsme to v lokalitách, které žily z turismu.

3.) Hodnota peněz

Tiskárny peněz se rozjely ohromnou rychlostí. Vláda dokonce v jednu chvíli přiznala, že musí vytisknout nepředstavitelný balík peněz, aby dopady koronaviru zmírnila, jen neví, podle jakého klíče je rozdělit mezi lidi. Hodnota peněz začala rychleji klesat a ceny nemovitostí opět stoupat. Banky část z toho balíku peněz samozřejmě dostaly a potřebovaly je dostat půjčkami mezi lid, a tak nám stále překvapivě padají úrokové sazby.

4.) Superhrubá mzda

Superhrubá mzda byla zrušena a myslím si, že opatřením není zdaleka konec. Koronavirus nekončí a pokud se s ním na konci roku 2021 naučíme nějak rozumně žít, teprve potom se ekonomika začne léčit. Možná poté by se dal nějaký ten pokles cen očekávat.

5.) Stavebnictví a bankovnictví

Developeři a stavebnictví mají také několik problémů, které zpomalují výstavbu a tím možný pokles cen. Je to větší opatrnost bank – chtějí vyšší poměr vlastních prostředků na začátku projektu, úřady pracují výrazně pomaleji a velká část východních dělníků odjela domů.

Výše uvedené skutečnosti nejenže nezpůsobily pokles cen nemovitostí, ale dokonce podporují jejich růst, a to i v této těžké době.

No a teď realita, kterou vidím kolem sebe:

Pandemie změnila tržní ceny nemovitostí. Ani největší hráči na trhu s komerčními nemovitostmi dnes neumí určit cenu za čtvereční metr v kancelářských budovách. Pokud bychom chtěli oceňovat restaurace v centru Prahy, byla by to úplná utopie. Firmy nepotřebují držet velké kanceláře a lidé tím pádem nepotřebují žít ve městech. Home office společnostem šetří náklady a zaměstnancům se život na chatách a z domova také zalíbil, proto nepotřebují byt na okraji Prahy, ale raději koupí dům v dojezdové vzdálenosti od Prahy za podobnou cenu. Takový dům má třeba zahradu a pandemie se v něm přežívá nesrovnatelně lépe.

Důsledkem tohoto je stagnace nebo zpomalení růstu cen nemovitostí v lokalitách, odkud odešli turisté, ale ohromný nárůst cen v okolí velkých měst. Chaty na samotách jsou nejdražší, co kdy byly. Oblíbená věta makléřů v první vlně pandemie byla, že „si objednali křišťálovou kouli“ – nikomu nepřišla. Nikdo před rokem nemohl čekat, co se stane a bude dít dnes.

Závěrem bych tedy rozhodně nechtěl mluvit o poklesu a růstu, ale o překreslení cenové mapy nemovitostí. Lidé se stěhují, kupují a prodávají nemovitosti víc než kdy jindy. Tento trend bude ještě minimálně půl roku trvat a dál nikdo nevidí. A kdo tvrdí že ano, je nutné brát jeho názor s jistou rezervou.

Bc. Aleš Doubek

Ředitel obchodní sítě

Finpos realitní kancelář s.r.o.